İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, kıl köklerini elektrik akımı kullanarak kalıcı olarak yok eden bir epilasyon yöntemidir. Bu yöntemde, kıl köküne ince bir iğne yerleştirilir ve ardından elektrik akımı uygulanır. Elektrik akımı, kıl kökünün içindeki hücreleri öldürerek yeni kıl oluşumunu engeller.

İğneli epilasyon beyaz dahil tüm kıl tipleri yok etmek için kullanılan tek yöntemdir.

İğneli epilasyon, en etkili epilasyon yöntemlerinden biridir. Ancak, diğer epilasyon yöntemlerine göre daha pahalı ve daha uzun süren bir işlemdir.

İğneli epilasyon, aşağıdakiler için uygun bir seçenektir;

  • Kalıcı epilasyon isteyen kişiler
  • Lazer epilasyonun etkili olmadığı açık renkli veya ince tüyleri olan kişiler
  • Lazer epilasyonun risklerini almak istemeyen kişiler

İğneli Epilasyon Kaç Seans Gerektirir?

Bu işlem, lazer epilasyona göre daha etkili ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Ancak, iğneli epilasyonda seans sayısı, kıl yapısı, bölgenin büyüklüğü, hormon dengesizlikleri gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

İşte iğneli epilasyonda seans sayısını etkileyen faktörler:

  • Kıl yapısı: İnce ve açık renkli kıllar işlem görmemiş ise daha kolay bitmektedir kalın ve koyu renkli kıllar daha önce uygulama ağda cımbız lazer gibi işlemlere maruz kalmış ise daha zor .
  • Bölgenin büyüklüğü: Büyük bölgelerde, daha fazla kıl kökü bulunduğu için seans sayısı daha fazla olabilmektedir.
  • Hormon dengesizlikleri: Hormon dengesizlikleri, kıl oluşumunu artırabilir. Bu nedenle, hormonal dengesizlikleri olan kişilerde seans sayısı daha fazla olabilmektedir.
arist iğneli lazer epilasyon görseli

İğneli Epilasyon Dakika Ücreti Nedir ?

İğneli epilasyonda fiyatlandırma genellikle dakika başına yapılmaktadır. Kaç dakika süreceği uygulama yapılan bölgenin büyüklüğü, kıl yoğunluğu bağlı değişkenlik gösterebilir.

İğneli epilasyon dakika ücreti 25₺’dir. İğneli epilasyon iğne fiyatı ortalama 300₺ ile 400₺ arasındadır. Bir defaya mahsus satın alınır ve en az 480 dakika ömrü vardır. Örneğin, 30 dakikalık bir iğneli epilasyon işleminin toplam fiyatı 750 TL olacaktır.

İğneli Epilasyon Sonrası Yara Kabuklanma Olur Mu ?

Evet, iğneli epilasyon sonrası kabuklanma olur. Bu, iğnenin kıl kökünü yakması ve cildin yenilenmesini tetiklemesi sonucu oluşur. Kabuklanma genellikle uygulamadan birkaç gün sonra başlar ve 1-2 hafta içinde kendiliğinden dökülür.

Kabuklanmanın şiddeti, uygulama yapılan bölgeye, kılların kalınlığına ve yoğunluğuna, cilt tipine ve uygulama tekniğine göre değişebilir.

Kabuklanmanın çabuk iyileşmesi için uygulama sonrası bölgeyi temiz ve kuru tutmak, tahriş edici ürünlerden kaçınmak önemlidir. Kabuklanma oluştuğunda, kabukları koparmak veya soymak yerine kendiliğinden dökülmesini beklemek gerekir. Kabukları koparmak, ciltte enfeksiyona veya iz kalma riskini artırabilir.

Kabuklanmanın belirtileri arasında şunlar bulunur:

  • Uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve şişlik
  • Küçük, sivilce benzeri şişlikler

İğneli Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır ?

İğneli epilasyon dakika ile yapıldığından en doğru seçim lazer epilasyon yapılmış ve kalanlar için tercih edilmelidir. Lazer epilasyonun uygun olmadığı artış riski olan alanlar için yapılmalıdır . Örneğin yüz bölgesi , yarım üst kol, göğüs arası gibi bölgelerde tercih edilmelidir.

Salonumuzda dudak üstü hariç tüm bölgelere iğneli epilasyon yapılmaktadır. Erkekler için kulak, ense, kaş üstü ve arası, yanak, boyun, lazer epilasyon sonrası kalanlar ve beyaz kıllar için tercih edebilirler. Aynı durum bayanlar içinde geçerlidir lazer epilasyon sonrası kalanlar veya lazer epilasyonun uygun olmadığı bölgeler için tercih edilebilir.